Je pravděpodobné, že jste již slyšeli o nějaké potravině, léku nebo jiné metodě, která tvrdí, že zabraňuje koronavirovému onemocnění 2019 (COVID-19), nebo ho vyléčí. Ale i když může být lákavé použít pochybný výrobek nebo metodu, abyste zůstali zdraví během pandemie, je velmi nepravděpodobné, že by fungovaly, a mohly by způsobit vážné škody.
Mýty o léčbě a prevenci onemocnění COVID-19
V současné době není k dispozici žádný lék na COVID-19. Vědci testují různé způsoby léčby. Stále však kolují mylné informace o způsobech prevence infekce virem COVID-19 nebo léčby COVID-19.
Zde jsou vědecké poznatky:
Vakcíny proti zápalu plic a chřipce.
Vakcíny proti zápalu plic, jako je například vakcína proti pneumokokům, neposkytují ochranu proti viru COVID-19. Vakcína proti chřipce se používá pouze v případě, že se jedná o chřipku. Očkování proti chřipce vás rovněž neochrání před virem COVID-19. Každoroční očkování proti chřipce se však doporučuje všem osobám starším 6 měsíců.
Výplach nosu solným roztokem. Neexistují žádné důkazy o tom, že výplach nosu fyziologickým roztokem chrání před infekcí virem COVID-19.
Vysoké teploty. Vystavení se slunci nebo teplotám vyšším než 25 C (77 F) nezabrání infekci virem COVID-19 ani ji nevyléčí. Virem COVID-19 se můžete nakazit za slunečného, horkého a vlhkého počasí. Horká koupel také nemůže zabránit tomu, abyste se nakazili virem COVID-19. Vaše normální tělesná teplota zůstává stejná bez ohledu na teplotu koupele nebo sprchy.
Nízké teploty. Chladné počasí a sníh také nemohou virus COVID-19 zahubit.
Antibiotika. Antibiotika zabíjejí bakterie, nikoli viry. Lidé hospitalizovaní kvůli viru COVID-19 však mohou dostat antibiotika, protože se u nich objevila také bakteriální infekce.
Alkohol a chlorový sprej. Postříkání těla alkoholem nebo chlorem nezabije viry, které se dostaly do těla. Tyto látky mohou také poškodit vaše oči, ústa a oblečení.
Pití alkoholu. Pití alkoholu vás před virem COVID-19 neochrání.
Česnek. Neexistují žádné důkazy o tom, že by konzumace česneku chránila před infekcí virem COVID-19.
Ultrafialová (UV) dezinfekční lampa. Ultrafialové světlo lze použít jako dezinfekční prostředek na povrchy. Nepoužívejte však UV lampu ke sterilizaci rukou nebo jiných částí těla. UV záření může způsobit podráždění kůže.
Mobilní sítě 5G. Vyhýbání se expozici nebo používání sítí 5G nezabrání infekci virem COVID-19. Viry se nemohou šířit po rádiových vlnách a mobilních sítích. Virus COVID-19 se šíří v mnoha zemích, které nemají mobilní sítě 5G.
Dezinfekční prostředky. Dezinfekční prostředky mohou při aplikaci na povrchy pomoci zničit zárodky, jako je virus COVID-19. Nepoužívejte však dezinfekční prostředky na tělo, nevstřikujte si je do těla ani je nepolykejte. Dezinfekční prostředky mohou dráždit pokožku a při požití nebo vstříknutí do těla mohou být toxické. Dezinfekčními prostředky také nemyjte produkty.
Doplňky stravy. Mnoho lidí užívá vitamin C, zinek, zelený čaj nebo echinaceu, aby posílili svůj imunitní systém. Je však nepravděpodobné, že by tyto doplňky ovlivnily funkci imunitního systému nebo zabránily onemocnění. Doplněk stravy koloidní stříbro, který byl uveden na trh jako léčba COVID-19, není bezpečný ani účinný pro léčbu jakéhokoli onemocnění. Oleandrin, výtažek z jedovaté rostliny oleandru, je jedovatý a neměl by se užívat jako doplněk stravy ani jako domácí lék.
Zaměřte se na fakta
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv se snaží odstranit zavádějící výrobky z pultů obchodů a internetových obchodů. Do té doby mějte na paměti, že posudky nenahrazují vědecké důkazy. Také málokteré onemocnění lze vyléčit rychle, takže se mějte na pozoru před rychlými řešeními. Zázračný lék, který tvrdí, že obsahuje tajnou složku, je pravděpodobně podvod.
Účinné tipy pro prevenci onemocnění COVID-19
Existují kroky, kterými můžete snížit riziko nákazy. Pokud je to možné, nechte se očkovat vakcínou proti COVID-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) rovněž doporučují dodržovat tato preventivní opatření, abyste se vyhnuli onemocnění COVID-19:
- Vyhněte se blízkému kontaktu (do vzdálenosti asi 6 stop nebo 2 metrů) s kýmkoli, kdo je nemocný nebo má příznaky onemocnění.
- Dodržujte odstup od ostatních osob (do vzdálenosti asi 6 stop nebo 2 metrů), zejména pokud se ve vaší komunitě šíří COVID-19, zejména pokud máte vyšší riziko vážného onemocnění. Mějte na paměti, že někteří lidé mohou mít COVID-19 a šířit ho na ostatní, i když nemají příznaky.
- Často si myjte ruce vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund nebo používejte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu.
- Ve vnitřních veřejných prostorách a venku, kde je vysoké riziko přenosu viru COVID-19, např. na akci s velkým počtem lidí, noste obličejovou masku. Další pokyny k používání masky se liší podle toho, zda jste plně očkovaní nebo neočkovaní. Pokud jsou k dispozici, lze použít chirurgické masky, nebo respirátory
- Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos loktem nebo kapesníkem. Použitý kapesník zahoďte a umyjte si ruce nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce.
- Nedotýkejte se očí, nosu a úst.
- Pokud jste nemocní, vyhněte se sdílení nádobí, sklenic, lůžkovin a dalších předmětů v domácnosti.
- Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte.
- Pokud jste nemocní, zůstaňte doma v práci, ve škole a na veřejných místech, pokud se nechystáte k lékařskému ošetření. Pokud jste nemocní, nejezděte veřejnou dopravou.