Stádní imunita a COVID-19 (koronavirus): Co byste měli vědět

Stádní imunita a COVID-19 (koronavirus): Co byste měli vědět

Zajímá vás, jaký je pokrok v oblasti stádové imunity proti koronavirovému onemocnění 2019 (COVID-19)? Pochopte, jak funguje stádová imunita, jakou roli hraje v ukončení pandemie COVID-19 a jaké výzvy s tím souvisejí.

Proč je stádová imunita důležitá?
Ke vzniku stádové imunity dochází tehdy, když se velká část komunity (stáda) stane vůči nemoci imunní, takže šíření nemoci z člověka na člověka je nepravděpodobné. V důsledku toho je chráněna celá komunita – nejen ti, kteří jsou imunní.

Často musí být určité procento populace schopno onemocnět, aby se nemoc rozšířila. Tomuto podílu se říká prahový podíl. Pokud je podíl populace, která je vůči nemoci imunní, vyšší než tento prahový podíl, šíření nemoci se sníží. Tomu se říká prahová imunita stáda.

Jaký podíl komunity musí být imunní, aby bylo dosaženo stádové imunity? To se liší podle jednotlivých nemocí. Čím je nemoc nakažlivější, tím větší podíl populace musí být imunní, aby se zastavilo její šíření. Například spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Odhaduje se, že k přerušení řetězce přenosu musí být imunní 94 % populace.

Jak se dosahuje stádové imunity?
V případě COVID-19 existují dvě hlavní cesty k dosažení stádové imunity – infekce a vakcíny.

Přirozená infekce
Stádové imunity lze dosáhnout, když se dostatečný počet lidí v populaci zotaví z onemocnění a vytvoří si ochranné protilátky proti budoucí infekci.

Spoléhání se na infekci v komunitě při vytváření stádové imunity proti viru způsobujícímu COVID-19 však naráží na některé zásadní problémy:

Opětovná infekce.

Není jasné, jak dlouho jste po uzdravení z viru COVID-19 chráněni před opětovným onemocněním. I když máte protilátky, je možné, že se můžete virem COVID-19 znovu nakazit.

Dopad na zdraví.

Odborníci odhadují, že v USA by se z COVID-19 muselo uzdravit 70 % populace, tedy více než 200 milionů lidí, aby se pandemie zastavila. Takový počet nakažených by mohl vést k vážným komplikacím a milionům úmrtí, zejména u starších lidí a těch, kteří již mají zdravotní potíže. Systém zdravotní péče by mohl být rychle zahlcen.


Vakcíny
Stádní imunity lze dosáhnout také tehdy, když je proti nemoci očkován dostatečný počet lidí, kteří si vytvoří ochranné protilátky proti budoucí infekci. Na rozdíl od metody přirozené infekce vytvářejí vakcíny imunitu, aniž by způsobily onemocnění nebo následné komplikace. Pomocí konceptu stádové imunity se díky vakcínám podařilo úspěšně zvládnout nakažlivé nemoci, jako jsou neštovice, dětská obrna, záškrt, zarděnky a mnoho dalších.

Stádová imunita umožňuje chránit populaci před nemocí včetně těch, kteří nemohou být očkováni, jako jsou novorozenci nebo osoby s oslabeným imunitním systémem.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv udělil povolení k mimořádnému použití několika vakcín COVID-19.

Dosažení stádové imunity prostřednictvím očkování proti COVID-19 však může být z mnoha důvodů obtížné. Například:

Váhavost ohledně očkování. Někteří lidé mohou mít námitky proti očkování vakcínou COVID-19 z důvodu náboženských námitek, obav z možných rizik nebo skepse ohledně přínosů. Pokud je podíl očkovaných osob v komunitě pod prahem stádové imunity, mohla by se nakažlivá nemoc dále šířit.
Otázky týkající se ochrany. Není jasné, jak dlouho vás vakcíny proti COVID-19 budou chránit před COVID-19. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, nakolik vakcíny COVID-19 snižují přenos viru COVID-19. Výzkum také naznačuje, že vakcíny COVID-19 mohou mít nižší účinnost proti některým variantám viru COVID-19. Pravidelně se objevují nové varianty, které by mohly být vůči vakcínám odolnější.
Nerovnoměrné zavádění vakcín. Distribuce vakcín proti viru COVID-19 se mezi jednotlivými zeměmi i v rámci nich značně liší. Pokud jedna komunita dosáhne vysoké míry proočkovanosti proti viru COVID-19 a okolní oblasti nikoli, může při promíchání populací dojít k propuknutí epidemie.

Jaké jsou vyhlídky na dosažení stádové imunity v USA?


Spojené státy v současné době dosahují pokroku na cestě ke stádové imunitě prostřednictvím kombinovaného přístupu. Počet plně očkovaných dospělých osob se stále zvyšuje. Kromě toho bylo v USA potvrzeno více než 31 milionů osob nakažených virem COVID-19 – i když opět není jasné, jak dlouho imunita po nakažení trvá.

Vzhledem k těmto problémům není jasné, zda a kdy USA dosáhnou stádové imunity.

Vakcíny proti viru COVID-19 schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jsou však vysoce účinné při ochraně před závažnými onemocněními vyžadujícími hospitalizaci a úmrtími způsobenými virem COVID-19. I když v současné době není možné zastavit přenos viru COVID-19, vakcíny umožňují lidem lépe se s virem vyrovnat.

Jak lze zpomalit přenos viru COVID-19?
Pokud je to možné, nechte se očkovat proti viru COVID-19. Do té doby podnikněte kroky ke snížení rizika nákazy:

Vyhýbejte se blízkému kontaktu (do vzdálenosti asi 6 stop nebo 2 metrů) s kýmkoli, kdo je nemocný nebo má příznaky.
Dodržujte odstup od ostatních (do vzdálenosti asi 6 stop nebo 2 metrů). To je důležité zejména v případě, že máte vyšší riziko závažného onemocnění. Mějte na paměti, že někteří lidé mohou mít virus COVID-19 a šířit ho na ostatní, i když nemají příznaky.


Často si myjte ruce vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund nebo používejte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu.

Ve vnitřních veřejných prostorách a venku, kde je vysoké riziko přenosu viru COVID-19, např. na akci s velkým počtem lidí, noste obličejovou masku. Další pokyny k používání masky se liší podle toho, zda jste plně očkovaní nebo neočkovaní. Pokud jsou k dispozici, lze použít chirurgické masky. Respirátory N95 by měly být vyhrazeny pro zdravotnické pracovníky.


Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos loktem nebo kapesníkem. Použitý kapesník vyhoďte.
Nedotýkejte se očí, nosu a úst.


Pokud jste nemocní, vyhněte se sdílení nádobí, sklenic, lůžkovin a dalších předmětů v domácnosti.
Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, které se často dotýkají lidí, jako jsou kliky, vypínače světel, elektronika a pulty.
Pokud jste nemocní, zůstaňte doma v práci, ve škole a na veřejných místech, pokud se nechystáte k lékařskému ošetření. Pokud jste nemocní, vyhněte se veřejné dopravě, taxíkům a spolujízdě.