Přibližně 17 % lidí chce ještě počkat, až se nechá očkovat více lidí, a teprve poté se nechat očkovat.
Když se v USA začaly zavádět vakcíny COVID-19, věděla jsem, že se přihlásím, jakmile budou dostupné. Poté, co jsem viděla, jak virus pustoší komunity po celém světě – a musela jsem nosit masku a udržovat společenský odstup od lidí na kterých mi záleží – jsem věděla, že musím přispět k tomu, aby země znovu získala pocit normálnosti.
Někteří z mých přátel však tak nadšení nebyli. Poté, co jsem vyjádřila své vlastní nadšení, že se nechám očkovat, mi několik z nich řeklo, že chtějí s očkováním rok počkat. Jejich důvody? Chtějí zjistit, zda se u lidí, kteří se nechali očkovat, neobjeví nějaké dlouhodobé zdravotní problémy.
A nejsou sami: Podle posledního kola průzkumu veřejného mínění, který provedla nadace Kaiser Family Foundation, chce 17 % veřejnosti zaujmout přístup „počkej a uvidíš“, což znamená, že by rádi „počkali, až bude vakcína [COVID-19] nějakou dobu k dispozici, aby zjistili, jak funguje u ostatních lidí“, než se sami nechají očkovat. Ačkoli tento počet klesl z 31 % lidí, kteří chtěli v lednu 2021 zaujmout přístup „počkej a uvidíš“, odborníci tvrdí, že USA mohou brzy dosáhnout „bodu zlomu“, protože nabídka vakcín proti COVID-19 bude převyšovat poptávku – což pak ohrozí šance země na stádovou imunitu proti viru.
Existuje několik vysvětlení, proč by někdo mohl v souvislosti s vakcínou zaujmout spíše přístup „počkej a uvidíš“. Například nemusí věřit v bezpečnost vakcíny, říká doktorka Wändi Bruine de Bruin, profesorka psychologie a behaviorálních věd na University of Southern California, Health. Nebo mohou někteří považovat vakcínu za větší hazard – vidí stejná nebo větší rizika v porovnání s výhodami – což je vede k přesvědčení, že je stále zapotřebí více údajů, a rozhodnou se vyčkat, říká doktorka Jennifer Truebloodová, docentka psychologie na Vanderbiltově univerzitě.
Všechny tyto myšlenky jsou však v rozporu s tím, co o vakcínách COVID-19 sdělili veřejnosti odborníci z celého světa: že jsou bezpečné, účinné a (navzdory zrychlenému procesu) vyráběné stejnými metodami a opatřeními jako ostatní vakcíny – od vývoje přes klinické zkoušky až po povolení k mimořádnému použití udělené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.
Přesto je tu strach. Co tedy dělat, když se setkáte s blízkým člověkem, který je vakcíně otevřený, ale chce „počkat a uvidíme“? Tady je, co je třeba vědět.
Je podle zdravotních odborníků odkládání očkování proti COVID-19 v pořádku?
Stručná odpověď zní ne. Jakmile máte nárok na očkování, doporučuje se nechat se očkovat co nejdříve.
Proč? Očkování je ve skutečnosti o kontrole pandemie na úrovni populace prostřednictvím dosažení stádové imunity, říká doktorka Deborah Fullerová, profesorka na katedře mikrobiologie Washingtonské univerzity, „Vyžaduje to úsilí celé komunity, aby se všichni přihlásili a nechali se očkovat, abychom mohli vybudovat dostatečnou imunitu populace, aby viru došly hostitelé, které by mohl nakazit,“ říká. Fullerová dodává, že když viru zbývá ještě mnoho hostitelů, v nichž se může replikovat, má více příležitostí k náhodnému vývoji nových variant a některé z těchto variant mohou snížit účinnost současné vakcíny.
Také pokud vezmeme v úvahu skupiny lidí, kteří se nemohou nechat očkovat kvůli základním zdravotním potížím, odložení očkování o rok poté, co jsou považováni za způsobilé, znamená, že tito jedinci budou nadále vystaveni riziku nákazy virem COVID-19, říká Fullerová.
Vzhledem k tomu, že již proběhl rozsáhlý vývoj a klinické studie, je roční čekání na vakcínu zbytečné. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) je nejdelší doba, po kterou musíte pozorovat jakékoli neblahé účinky vakcíny, přibližně osm týdnů – to proto, že je velmi neobvyklé, aby se nežádoucí účinky projevily po této době.
Případné nežádoucí účinky by souvisely s vaší imunitní reakcí na vakcínu. Pokud by tedy vakcína měla způsobit nějaké dlouhodobé nežádoucí účinky, obvykle by se projevily během těchto šesti až osmi týdnů po očkování, říká doktorka Colleen Kelleyová, docentka infekčních nemocí na Emory University School of Medicine a hlavní výzkumná pracovnice klinických studií vakcín Moderna a Novavax fáze 3 na klinickém výzkumném pracovišti Ponce de Leon. „Nemusíme čekat roky, abychom zjistili, zda se objeví nějaké zdravotní následky.“
Co můžete říct někomu, kdo se obává, že vakcína byla vyrobena příliš rychle?
Kromě toho, že na vývoj vakcíny COVID-19 bylo vynaloženo soustředěné úsilí a prostředky, existuje ještě jedno vysvětlení, proč se podařilo vyvinout životaschopnou vakcínu tak rychle: protože se již vyráběla.
„RNA vakcíny a vakcíny na bázi adenovirů [technologie vakcín použité v současných vakcínách proti COVID-19] byly ve fázi, které říkáme ‚druhá fáze zkoušek na lidech‘, u jiných infekčních onemocnění, jako je chřipka a jiný koronavirus zvaný MERS,“ říká Fuller. Prošly již nejméně čtyřletým vývojem, „takže vědci již měli k dispozici údaje o bezpečnosti, imunogenitě a rozpracovanou výrobu“. Podle Fullera byly tyto vakcíny v roce 2020 již dostatečně daleko ve svém vývoji, takže když nastal čas, aby vědci vymysleli, jak vyrobit vakcínu v reakci na pandemii, stačilo tyto vakcíny přizpůsobit tak, aby byly zaměřeny na COVID-19.
Jakmile nahradili gen viru ve vakcíně genem SARS-CoV-2, začala vakcína COVID-19 vstupovat do fáze formálního testování. Ale místo toho, aby je prováděli postupně, kdy provedou první fázi testování na lidech, aby potvrdili bezpečnost, a pak čekají šest až devět měsíců, než analyzují údaje o imunitní odpovědi a přejdou do druhé fáze, se podle Fullera vědci snažili zkrátit dobu překrýváním fází. Poté, co získali údaje o bezpečnosti z první fáze zkoušek na lidech, zahájili druhou fázi, zatímco pokračovali v analýze imunitní odpovědi v první fázi. „Ve všech těchto překrývajících se fázích se provádí bezpečnostní testování,“ zdůrazňuje Fuller.
Jak byste tedy měli reagovat na své blízké, kteří vám řeknou, že mají v plánu očkování odložit?
Nejdřív to nejdůležitější: Nerozčilujte se. Pokud se tak stane, dotyčná osoba se může uzavřít do sebe a nebude vás chtít poslouchat, říká Bruine de Bruin. Místo toho se snažte trpělivě řešit jejich otázky a obavy a dejte najevo, že chápete, proč mohou mít obavy. Můžete je požádat, aby se s vámi podělili o své pochybnosti ohledně vakcín, a věnujte jim čas, abyste jim co nejlépe odpověděli na jejich otázky, říká Kelley. Pokud dotyčná osoba vznese pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, můžete použít některé informace z tohoto článku. Zde je několik dalších klíčových bodů, na které je třeba se zaměřit.
Zdůrazněte roli vakcíny ve prospěch společnosti.
Ve výzkumném článku publikovaném v časopise Social Psychological and Personality Science v březnu 2021 Truebloodová a její kolegové analyzovali údaje z průzkumu mezi 34 200 Američany v období od června do prosince 2020, týkajícího se jejich otevřenosti k přijetí (tehdy očekávané) vakcíny COVID-19. Zjistili také, že v případě, že by se Američané nechali očkovat, měli by se rozhodnout, zda se nechají očkovat.
Výzkumníci zjistili, že když jste popsali prosociální výhody vakcíny (například jak může pomoci vést ke stádové imunitě), lidé se zdáli být ochotnější si vakcínu vzít dříve. „Jednou z věcí, kterou jsme v práci předpokládali, byla skutečnost, že prosociální sdělení pomáhá přesměrovat pozornost lidí na výhody vakcíny,“ říká Trueblood. „Z prací v kognitivní psychologii a neurovědě víme, že rozhodnutí lidí jsou ovlivněna tím, čemu věnují pozornost. Předpokládali jsme tedy, že pokud pomůžete lidem věnovat se odměnám za určitou činnost více než riziku, může to zvýšit pravděpodobnost, že se budou chtít do určité činnosti zapojit.“
Podělte se s nimi o vlastní zkušenosti s očkováním
„Samotná fakta nemusí změnit chování lidí,“ říká Bruine de Bruin. „Lidé však mají tendenci nechat se přesvědčit tím, co dělají ostatní.“ Pokud jste se nechali očkovat vakcínou COVID-19, buďte o své zkušenosti upřímní a nevynechávejte detaily, jako je například to, že jste se po jejím podání nějakou dobu cítili pod psa. Pokud jste vakcínu ještě nedostali, vysvětlete svůj záměr tak učinit a dejte najevo své přesvědčení, že bezpečnostní rizika s ní spojená jsou nízká.
Nezapomeňte, že v konečném důsledku je to volba dané osoby.
Vašeho blízkého můžete přesvědčit, nebo může zůstat neústupný. „Pokud jste se snažili co nejlépe je vyslechnout, pomoci jim pochopit a usnadnit jim to, a oni stále nejsou ochotni se nechat očkovat, smiřte se s tím, že jste splnili svou práci, a respektujte vlastní rozhodnutí dané osoby,“ radí Bruine de Bruin. V budoucnu se mohou k vakcíně přiklonit – možná i po roce čekání, jak původně plánovali. A i to je lepší než alternativa nenechat se očkovat vůbec.