Proč by se lidé s rizikem srdečních onemocnění měli vyhýbat rybímu oleji?

Proč by se lidé s rizikem srdečních onemocnění měli vyhýbat rybímu oleji?

  • Nový výzkum zjistil, že užívání doplňků stravy s obsahem omega-3 je spojeno se zvýšeným rizikem fibrilace síní u osob s vysokým rizikem srdečního onemocnění nebo u osob, které již srdeční onemocnění mají.
  • Odborníci tvrdí, že vztah mezi užíváním doplňků omega-3 a zdravím srdce je komplikovaný.
  • Poraďte se se svým lékařem o svých rizicích a o tom, co je pro vás nejlepší.


Přestože předchozí výzkumy přinesli přesvědčivé důkazy o tom, že omega-3 mastné kyseliny prospívají zdraví srdce, může tento oblíbený doplněk stravy pro některé lidi představovat i významné riziko.

Podle nové analýzy Evropské kardiologické společnosti jsou doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami spojeny se zvýšenou pravděpodobností vzniku fibrilace síní (AFib) u lidí s vysokou hladinou triglyceridů.

Triglyceridy jsou typem tuku, který se nachází v krvi.

„V současné době jsou doplňky stravy s rybím tukem indikovány pacientům se zvýšenou hladinou triglyceridů v plazmě ke snížení kardiovaskulárního rizika,“ uvedl autor studie doktor Salvatore Carbone z Virginia Commonwealth University.

„Vzhledem k vysokému výskytu zvýšených triglyceridů v populaci je lze běžně předepisovat,“ dodal.

Studie se zabývala lidmi, kteří již byli ohroženi srdečním onemocněním nebo s ním žili
Nová analýza se zabývala pěti randomizovanými kontrolovanými studiemi a zkoumala účinky suplementace omega-3 mastnými kyselinami na kardiovaskulární výsledky.

Účastníci studie měli vysoké hladiny triglyceridů. Byli vystaveni zvýšenému riziku kardiovaskulárního onemocnění nebo jim již bylo diagnostikováno.

Více než 50 000 účastníků dostávalo rybí olej (zdroj omega-3) nebo placebo. Výzkumníci je sledovali po dobu až 7,4 roku. Dávka rybího oleje se pohybovala mezi 0,84 gramy a 4 gramy denně.

Výzkumníci zjistili, že suplementace omega-3 mastnými kyselinami byla spojena s významně zvýšeným rizikem vzniku fibrilace srdeční síně ve srovnání s placebem.

Fibrilace síní zvyšuje riziko mrtvice
„Fibrilace síní je arytmie, abnormální srdeční rytmus, charakterizovaný nepravidelnou elektrickou aktivitou v horní komoře srdce, levé síni,“ uvedl pro Healthline Dr. Michael Goyfman, ředitel klinické kardiologie v Long Island Jewish Forest Hills v New Yorku.

„Zatímco někteří lidé mohou při fibrilaci síní pociťovat bušení [srdce], jiní nemají žádné příznaky,“ řekl.

Goyfman dodal, že hlavní obavou při AFib je riziko mrtvice nebo jiné tromboembolické příhody, při které se může v srdci vytvořit krevní sraženina, která se pak utrhne a putuje do mozku nebo jiných orgánů.

„Ke snížení tohoto rizika se pacientům s AFib s vyšším rizikem mrtvice často předepisují léky na ředění krve,“ řekl Goyfman.

Omega-3 mastné kyseliny nezbytné pro zdraví
Omega-3 jsou esenciální tuky, které tělo potřebuje k udržení zdraví.

Podle National Institutes of HealthTrusted Source se omega-3 v těle nevytvářejí. Abychom si udrželi jejich zdravou hladinu, musíme je konzumovat.

Omega-3 se vyskytují ve třech typech:

  • kyselina alfa-linolenová (ALA)
  • kyselina eikosapentaenová (EPA)
  • kyselina dokosahexaenová (DHA)


Národní institut zdraví zdůrazňuje, že omega-3 jsou důležitou součástí membrán, které obklopují každou buňku v našem těle.

Hladiny DHA jsou obzvláště vysoké v očích, mozku a spermiích a hrají důležitou roli v mnoha tělesných funkcích.

Goyfman potvrdil, že u zdravých lidí, kteří konzumují omega-3 jako součást stravy, jako je středomořská dieta, „se výrazně snížil výskyt kardiovaskulárních příhod“.

Vědecké doporučení z roku 2019 zveřejněné v časopise Circulation uvádí, že 4 gramy omega-3 denně na předpis mohou u většiny lidí snížit hladinu triglyceridů o 20 až 30 procent.

Jak důležité je však snížení těchto hladin?

„Triglyceridy jsou typem tuku v našem těle a jejich hladina se měří krevním testem podobně jako hladina jiných tuků, jako je HDL, „hodný“ cholesterol, a LDL, „zlý“ cholesterol,“ řekl Goyfman.

„Ačkoli byla zjištěna určitá souvislost mezi vysokou hladinou triglyceridů a kardiovaskulárním onemocněním, příčinná souvislost nebyla nikdy prokázána,“ řekl, „a v současné době nepoužíváme hladinu triglyceridů k výpočtu rizika mrtvice nebo infarktu.“

Není jasné, zda přínosy suplementace převažují nad riziky.
Na otázku, zda přínosy doplňků stravy s omega-3 pro zdravé lidi převažují nad jejich potenciálními riziky, odpověděl Dr. Laurence M. Epstein, systémový ředitel elektrofyziologie v nemocnici Sandra Atlas Bass Heart Hospital společnosti Northwell Health v New Yorku, že je to „nejasné“.

„Tato otázka zůstává kontroverzní, a proto byla provedena tato studie,“ řekl Epstein. „Někteří tvrdí, že mohou snížit riziko ischemické choroby srdeční tím, že ovlivňují lipidy, jako jsou triglyceridy. Jiní naznačují, že mohou snížit riziko život ohrožujících problémů se srdečním rytmem.“

Epstein zdůraznil, že je důležité informovat lékaře o tom, jaké doplňky stravy užíváte.

„Je velmi důležité, aby pacienti informovali své lékaře o všech doplňcích stravy, které užívají,“ řekl. „Tato studie naznačuje, že pokud máte fibrilaci síní, možná byste se měli těmto doplňkům vyhnout.“