Vyhodit nebo brzy spotřebovat? Co skutečně znamenají štítky s datem spotřeby potravin?

Vyhodit nebo brzy spotřebovat? Co skutečně znamenají štítky s datem spotřeby potravin?

  • Nový průzkum ukazuje, že mnoho spotřebitelů nerozumí etiketám s datem spotřeby potravin.
  • Podle odborníků je důležité tyto informace znát, aby se předešlo otravám z potravin a dalším onemocněním.
  • Jedním ze způsobů, jak udržet potraviny čerstvé, je nakupovat potraviny častěji než jednou týdně.
  • Dalším způsobem je používat při přípravě jídel systém „kdo dřív přijde, ten dřív odejde“.
  • Znáte rozdíl mezi daty „Datum minimální trvanlivosti“ a „Datum použitelnosti„?

Možná byste si to měli tnovu ověřit

Nový průzkum zjistil, že ačkoli většina lidí uvedla, že používá etikety s vyznačenou dobou použitelnosti potravin a ví, co znamenají, méně než polovina (46 %) ví, že označení „Datum minimální trvanlivosti“ výslovně označuje, že kvalita potravin se může po datu uvedeném na etiketě zhoršit (nebo zkazit).

Méně než čtvrtina (24 procent) respondentů studie věděla, že označení „Datum použitelnosti“ znamená, že potraviny nejsou po datu uvedeném na etiketě bezpečné ke konzumaci.

Ani poučení respondentů o rozdílech jejich názor příliš nezměnilo.

Po zhlédnutí vzdělávacích sdělení 37 procent respondentů průzkumu stále nerozumělo konkrétnímu významu označení „Datum minimální trvanlivosti“ a 48 procent nerozumělo konkrétnímu významu označení „Datum použitelnosti„.

„Neopodstatněná důvěra a známost etiket s datem spotřeby mohou způsobit, že spotřebitelé méně dbají na vzdělávací sdělení, která vysvětlují systém označování potravinářského průmyslu,“ uvedla Catherine Turveyová, MPH, autorka studie z oddělení věd o pohybu a výživě na Milken Institute School of Public Health na George Washington University ve Washingtonu, D.C.

Klíčové informace o bezpečnosti potravin
V závislosti na potravině, kterou jíte, můžete onemocnět, pokud těmto označením nerozumíte.

„Výrobky, u kterých již prošlo datum na etiketě, již nejsou nejčerstvější a mohou se v nich množit škodlivé bakterie,“ říká Kristin Kirkpatricková, MS, RDN, odbornice na výživu a autorka knihy „Hubená játra“.

„Rychlost, jakou bakterie rostou, je u každé potraviny jiná, ale v závislosti na rychlosti růstu těchto bakterií by člověk mohl přijít k otravě jídlem v důsledku kontaminace,“ řekla pro Healthline.

To je ten nejhorší možný scénář.

„Ale šance, že se něco stane, tu existuje,“ dodala Kirkpatricková. „Příznaky mohou být bolesti žaludku nebo křeče, nevolnost, zvracení, průjem a horečka.“

Na čerstvosti záleží.

Kirkpatricková řekla, že si potrpí na data na potravinách.

„Věřím, že nejčerstvější potraviny jsou nejlepší,“ řekla. „Raději bych neriskovala, že já nebo moje rodina onemocníme z kontaminovaných potravin.“

„Vím, že jsou dny, kdy jste při přípravě večeře v časové tísni. Je možná jednodušší předstírat, že datum spotřeby nebo datum minimální trvanlivosti neexistuje, ale stojí to za to, abyste kvůli tomu onemocněli?“ zeptala se.

Jak udržuje Kirkpatricková své potraviny co nejčerstvější

  • Při nákupu potravin v obchodě si vezměte výrobek s nejvzdálenějším datem použitelnosti nebo „Spotřebujte do“, protože tak získáte více času na jeho spotřebu, než začne představovat riziko onemocnění.
  • Nakupujte častěji než jen jednou týdně, abyste si doma zajistili čerstvé produkty.
  • Prozkoumejte některé donáškové služby potravin a najděte si takovou, která vám bude vyhovovat, aby vám byly čerstvé produkty doručeny až ke dveřím a ušetřili jste čas strávený nakupováním.
  • Zamrazte potraviny, o kterých víte, že je hned nesníte.


„Pokud jste někdo, kdo je opravdu zaneprázdněný a potřebujete si připravit jídlo dopředu, doporučuji vařit jídlo 24 hodin dopředu a né déle,“ řekla.

„Je to nejbezpečnější způsob, jak ušetřit čas a vyhnout se onemocnění,“ řekla pro Healthline. „Nezapomeňte, že to, že jsou potraviny uvařené před datem spotřeby, neznamená, že jsou bezpečné ke konzumaci 7 dní po uvaření. Na uvařených potravinách stále dochází k růstu bakterií, které představují riziko onemocnění.“

Prevence plýtvání potravinami v domácnosti
Pokud vám to všechno připadá drahé, nezoufejte.

Caroline West Passerrello, MS, RDN, LDN, mluvčí Akademie pro výživu a dietetiku, se s vámi podělí o tipy, jak spotřebovat potraviny před uplynutím jejich trvanlivosti, abyste neplýtvali časem ani penězi.

„Doporučuji stáhnout si aplikaci, jako je například FoodKeeper, kde najdete snadno dostupného průvodce tím, jak dlouho potraviny vydrží,“ řekla pro Healthline. „FoodKeeper vám pomůže zorientovat se ve skladování potravin a nápojů.“

„Pomůže vám maximalizovat čerstvost a kvalitu položek a díky tomu budete schopni udržet položky čerstvé déle, než kdyby nebyly správně skladovány. Vyvinula ji Food Safety and Inspection Service při USDA ve spolupráci s Cornellovou univerzitou a Food Marketing Institute. Je k dispozici také jako mobilní aplikace pro zařízení Android a Apple,“ uvedla Passerrello.

Pokud vás aplikace neláká, můžete si věci zjednodušit pomocí Passerrellové nápadu používat při skladování potravin metodu „první dovnitř, první ven“.

Pochopení zásady „první dovnitř, první ven
„Když do domu přijdou nové potraviny, zaujmou své místo v zadní části spíže nebo lednice, abych měla jistotu, že nejdříve sáhnu po těch, které je třeba spotřebovat dříve,“ řekla.

Další návrhy Passerrellové týkající se udržování čerstvosti potravin:

  • Dbejte na správné skladování potravin. Udržování co největší vzduchotěsnosti napomáhá tomu, aby potraviny zůstaly maximálně čerstvé.
  • Používejte plánovací cyklus, abyste omezili plýtvání potravinami. Podívejte se do kalendáře a určete, kolik jídel budete muset připravit v časovém rozmezí mezi dalšími nákupy potravin.
  • Plánujte si jídlo: Určete, co budete v tomto časovém rozmezí připravovat, a na základě plánu jídel vytvořte nákupní seznam.
  • Seznamu se držte, abyste si domů nepřinesli potraviny, které nemáte v plánu.
  • Po příchodu domů potraviny neprodleně a řádně uskladněte.
  • V průběhu týdne se co nejvíce držte naplánovaných jídel a případné zbytky raději využijte, než abyste je nechali přijít nazmar.